Handicare (Linido) LI2214201402 auxiliary leg set for shower seat stainless steel coated white
white (RAL 9010) coated stainless steel
  • Free delivery from € 75 in NL and BE
  • Fast delivery: almost everything delivered in 3 days
  • Returns within 14 days of purchase
Delivery time: 2 - 3 days
General
Brand
    Handicare Linido
Series
    Handicare (Linido) shower seats
Delivery time
    2 - 3 days
Color
    white (RAL 9010)
Material
    coated stainless steel
Description
LinidoSolutions Floor supports for shower seats:
For heavier users and weaker walls.
The auxiliary leg set is supplied as a complete set, consisting of two adjustable auxiliary legs, including two spacers. The auxiliary legs are connected to each other with an intermediate tube. The height of the auxiliary leg is infinitely adjustable to adjust the seat height of the shower seat from 420 mm to 570 mm, measured from the floor to the top of the seat.
The main advantages of the auxiliary leg set are:
*Better distribution of forces across floor and wall when body weight exceeds 100 kg.
*Infinitely height adjustable for a seat height between 420 and 570 mm